NÁŠ TÝM
Marcela Bergmannová - zástupce ředitele pro MŠ
Mgr. Nikola Šorfová - učitelka
Zuzana Černá - asistent pedagoga, školní asistent
Bc. Natalija Derkač - asistent pedagoga
Hana Čabanová - provozní zaměstanec
Martina Frantová - provozní zaměstanec
CHRAKTERISKIKA MŠ
Mateřská škola se nachází v okrajové části obce Cerekvice nad Bysřicí v krásném přírodním prostředí mezi poli, loukami a v blízkosti lesa. Dostupnost mateřské školy z okolních obcí využívají také občané Sovětic, Boháňky, Skály, Benátek, Hořiněvsi, Černůtek, Velkého Vřešťova, Želkovic, Žiželevse a dojíždějí k nám dokonce i děti z Hořic.
Budova MŠ je dvoupodlažní, uzpůsobená pro tři třídy o celkové kapacitě 50 dětí. V přízemí se nachází 1. třída - Zelenky, 2. třída - Modřenky a ve druhém podlaží je umístěna 3. třída - Červenky. Celý objekt se průběžně modernizuje a utváří ke zlepšení výchovně-vzdělávacích podmínek a příjemnému prostředí pro děti a pedagogy. Na budovu přímo navazuje školní jídelna s vlastní kuchyní. Škola nemá bezbariérový přístup.
K budově přináleží rozsáhlá zahrada, která je rozdělena na dvě části. Přední část zahrady je využívána především ke sportovním činnostem (míčové hry, přeskoky a podbíhání lana, kuželky, jízda na koloběžkách a odrážedlech...) vždy pro menší skupinu dětí. V zahradě jsou umístěny pružinová houpadla, altánek s lavičkami a tabulí. Zadní část zahrady upoutá výhledem do polí a lesů. Je na ni umístěn zahradní domek se sociálním zařízením. Zahrada je v přírodním stylu koncipovaná především pro environmentální výchovu, nachází se na ní mimo velkého množství stromů a keřů také bosá stezka, bylinková zahrádka, políčko pro pěstování zeleniny a vyvýšené záhony. Dále je vybavena herními prvky a průlezkami. V neposlení řadě dominuje velmi dobře vybavenou venkovní dílnou pro polytechnickou výchovu. V zadní části zahrady je svah uzpůsobený pro bobovou dráhu k zimním radovánkám.
První zmínky o poskytování péče dětem v předškolním věku jsou již z roku 1925, kdy byla zřízena dětská opatrovna. Nacházela se vmístním zámku v tehdejším chorobinci. V opatrovnách se poskytovala dětem základní péče, kterou zajišťovaly pěstounky. V roce 1935 zámek vyhořel, chorobinec byl přemístěn do Hořic a tím zanikla také opatrovna.
Dne 12. dubna 1939 v přízemní místnosti obecné školy byla otevřena obecná mateřská škola pod pedagogickým dozorem.
NAŠE FILOSOFIE
Posláním naší školy je rozvíjet osobnost dítěte, jeho zdravé sebevědomí, tvořivost, aktivitu a samostatnost. Položit základy celoživotního vzdělávání dle individuálních možností dítěte, uspokojovat jeho potřeby a zájmy. Specifickým cílem naší MŠ je vést děti k aktivnímu pohybu, zdravému životnímu stylu a lidovým tradicím. Pracujeme podle rámcového programu pro předškolní vzdělávání a nabízíme kvalitní standardní a nadstandardní péči (flétna, florbal, logopedická péče, lyžařská školička, plavecký kurz, ozdravné pobyty v solno-jodové jeskyni, civčení pro podporu vyhasínání primárních reflexů), kulturní akce, výlety, exkurze, tematické vyházky, vycházky do volní přírody s ekologickým zaměřením, sportovní akce (sáňkování, bobování), společné akce s rodiči, ZŠ a zřizovatelem (velikonoční dílna, vánoční dílna, den s tatínkem den s maminkou, velikonoční stezka, rozloučení s předškoláky).
V rámci zachování lidových tradic pořádáme průvod tříkrálový, masopustní rej, velikonoční dílnu, čarodějnický slet, vánoční zpívání v kapli, nadílku od Barbory, návštěvu Mikuláše, čerta a anděla a vánoční dílnu. Dále pořádáme ke Dni matek prožitkové odpoledno pro maminky a babičky.
Ve vzdělávání upřednostňujeme rozvíjení smyslového vnímání jako základu přirozeného poznávání. V oblasti mravní a citové výchovy klademe důraz na vzájemnou důvěru, vstřícné a přátelské vztahy, toleranci, ohleduplnost a zdvořilost. Naším cílem je maximálně šťasné a spokojené dítě.
VÝCHOVA A VZDĚLÁVÁNÍ
Snažíme se s dětmi pracovat co nejvíce formou prožitkového učení. Dát dětem prostor pro vlastní tvořivost a vyjádření svých názoru, nápadů, ale i citů.
Výchova a vzdělávání formou hry a prožitků
Naší snahou je poskytnout dětem prostřednitvím vzdělávací nabídky co nejvíce prožitkůz reálného prostředí, které je obklopuje. Tvorbě integrovaného bloku ve školním vzdělávacím programu, prtoo vždy předchází promyšlení a stanovení aktivit, které žádoucí prožitek dětem skutečně poskytnou.
Vedle vzdělávacího materiálu (obrázky, encyklopedie květin, myšlenková mapa jara), dětem především poskytujeme bezprostřední zkušenost s tématem, a to formou hry. Např.: hledání jara na zahradě - když ho někdo najde, zakřičí "jaro" a všichni se seběhneme podívat, co ž e to našel. Společně vyhodnotíme zdali je to opravdu znak jara, dále činnost zakončíme třeba společnou malbou ve dvojicích, kde si děti vzájemně sdělí, co se jim nejvíce na jaru líbí a společně se dohodnou, co na obrázek namalují. Konečná tvorba je důkazem jejich spolupráce, tolerance a výsledkem toho, co se děti naučily.
Zelená pohybu a zdravému životnímu stylu
Náš vzdělávací program je zaměřen mimo jiné také na zdravý životní styl. Snažíme se, aby děti přirozeně přijímaly výhnam každodenních pohybových aktivit a pobytu na čerstvém vzduchu, dále postoje, které spočívají v úctě ke zdraví a praktickým dovednostem chránícím zraví a přirozenou cestou je véstk dosažení následujících kompetencí:
Lidové tradice
Součástí naší mateřské školy neodmyslitelně patří lidové zvyky a tradice naší kultury, se kterou děti seznamujem v průběhu celého roku. Do činností a kativit tohoto tématu se často zapojují i rodiče dětí, se kterými, kdíky těmto akcím, máme příležitost se poznat lépe a posilovat tak přátelské vztahy.
Učení s přírodou
Seznamování dětí s přírodou v naší mateřské škole probíhá v přírodě s využitím encyklopedií zvížat, atlasů rostlin a dalšího didaktického materiálu, který mají děti rovněž k dispozici i ve třídě. Pomocí nejen těchto didaktických pomůcek, ale i u dětí velmi oblíbeného přírodního materiálu srovnáme, třídíme, porovnáváme, všímáme si detailů, cíleně rozšiřujeme či doplňujeme poznatky získané v rálném prostředí. Ale to podstatné o přírodě se dovídáme v její bezprostřední blízkosti. Snažíme se uplatňovat situační učení. Poprvé letos sněží? Je bouřka? Honem k oknu nebo na zahradu. Přímé pozorování, které je pro děti skutečným zážitkem, využijeme v následujících didaktických aktivitách. Jak se děti rozhovoří, když jim po bouřce položíme otázku: "Co by se stalo, kdyby.....?"
Dostatek prostoru pro volnou hru
Pro dítě předškolního věku je nejpřirozenější šinností hra. Hrou se dítě učí a rozvíjí. Nejen do volné hry si dítě zpětně projektuje situace, kterým nerozumí (neshody s kamarády, s rodiči, s učiteli, situace viděné v TV.....) a snaží se jim právě pomocí hry prozumět, tudíž hra působí kladně na psychosociální rozvoj dítěte.
NADSTANDARDNÍ PÉČE
Hra na zobcovou flétnu
Tento kroužek je určen pouze pro děti v posledním ročníku mateřské školy.
Při výuce se seznamují nejen s hrou na zobcovou flétnu, ale i prvky hudební nauky, dále rozvíjejí a upevňují hudební cítění a tím získávají základy pro další hudební vývoj. Hra na flétnu v raném věku je vhodným "základním kamenem" pro budoucí hru i na jiné hudební nástroje. Současně je hra na zobcovou flétnu velkým přínosem ze zdravotního hlediska. Hluboké brániční dýchání a posilování dýchacích svalů je nedílnou součástí hry na flétnu a prospívá nejen dětem s dechovými potížemi, ale je také prevencí pro děti zdravé.
Logopedická péče v MŠ
Součástí každodenních výchovně-vzdělávacích činností v mateřské škole je i péče o rozvoj slovní zásoby dětí, jejich správnou výslovnost, přirozeno hlasitost a gramatickou správnost řeči, která se prolíná všemi činnostmi v MŠ.
Naše mateřská škola v roce 2023 zahájila spolupráci s Mgr. Šárkou Jankovskou - speciální pedagog - logoped se Speciálně-pedagogického centa v Jičíně. V září nás čeká logopedická beseda pro rodiče s Mgr. Šárkou Jankovskou. Následně proběhne v mateřské škole logopeciská depistáž k zachycení děží , které potřebují včasnou logopedickou nápravu.
S podklady od klinického logopeda, kterého musí dítě s rodiči pravidelně navštěvovat, může následně logopedická asistentka individuálně pracovat v mateřské škole. V letošním roce dokončila toto studium paní učitelka Martina Dospělová. Logopedická péče v MŠ probíhá jednou týdně. Každodenní rpocvičování výslovnosti dětí je především závislé na odpovědnosti rodičů. Rodiče musí s dětmi pracovat podle instrukcí z logopedické poradny nejméně 5 - 10 minut denně, aby se dítě naučilo správně vyslovovat. Aby si pak správnou výslovnost zafixovalo a používalo automaticky v běžné mluvě. Je nutné takto procvičovat přibližně 3 měsíce. Nejvhodnější formou učení v předškolním věku je hra, rpoto využíváme maňásky, loutky, obrázky, říkadla, hádanky, slovní hříčky a logopedická pexesa.
V průběhu roku budeme pravidelně provádět logopedickou prevenci. Jednou z možných příčin logopedických problémů a poruch učení, mohou být i nedokončené primární reflexy, které se dají napravit pomocí jednoduchých, ale pravidelných cviků, nejenom v předškolním ale i školním věku. Tyto cviky budeme pravidelně zařazovat pod vedením paní Mgr. Jankovské, která nás jednou měsíčně navšítíví a seznámí s jednotlivými cviky. V zájmu dítěte je vhodné cvičit s rodiči i doma.
V průběhu roku nás bude pravidelně navštěvovat Divadlo žirafa Žofka s logopedickými pohádkami. Pohádky hravou formou ukazují, jak a proč dělat průpravná logopedická civčení nebo seznamují s různými logopedickými či speciálně pedagogickými tématy. Díky Žofce mohou děti získat nový impuls a chuť věnovat se rozvoji komunikačních schopností.
Povídálci
Projekt vznikl pro rozvoj řeečových a rozumových schopností dětí a tím ulehčením jejich vstupu do 1. třídy základní školy. Děti si posilují vlastní sebevědomí a učí se adekvátně hodnotit výkony ostatních, ale především své vlastní což celkově přispívá k jejich osobnímu růstu.
Tento projekt znamenáý společnou přípravu dětí a rodičů, znamená také společně strávený čas nad knihou, společné rozhovory o příběhu a v neposlední řadě je to také spolupráce s mateřskou školou.
Naši malí "Povídálci" si s sebou nosí každý týden, vždy v určitý den knihu, ze které ostatním dětem výpráví zvolený literární text (prózu či poezii), který si doma s rodiči připravili. Poté výkon společně ohodnotíme, např. co se zlepšilo, co se nám líbilo a na čem je potřeba naopak zapracovat. Děti si společně s knihou nosí do školky i záložku, na kterou dostávají zazítka za snahu a odvahu předstoupit před ostatní a výprávět literární text, který si doma společně s maminkou nebo tatínkem pro děti připravily.
I přes počáteční nejistotu dětí ve své schopnosti a často i nejistotě rodičů, dnes můžeme říci, že snaha investovaná do knihy v rámci tohoto projektu se nemale promítá do pozitivního rozvoje schopností dětí. Pokroky jsou viditelné a děti získávají důvěru v sebe sama a pozitivní vztah ke knihám.
Jaké příběhy pro "Povídálky" vybírat?
Plavecký výcvik
S dětmi jezdíme plavat do plaveckého bazénu Sportovního klubu Vlnka ve Všestarech. Děti se zde hravou formou seznamují s vodou a základům plaveckých technik, dále skokům do vody, potápění a poté nechybí ani volné hry ve vodě i na souši. Na konci plaveckého výcviku samozřejmě nechybí ani "mokré vysvědšení", ve kterém se odráží výkony samotných dětí.
Plavání je jednou z nejúčinnějších pohybových aktivit s výraznou zdravotní orientací. Všestranně a rovnoměrně zatěžuje svalstvo, především velké svalové skupiny. Poloha těla a způsob svalové práce při plavání podporuje schopnost vhodně střídat svalové napětí a uvolněné. Rozsah horních i dolních končetin při plavání napoháhá udržovat rozsah kloubní pohyblivosti Vodorovná poloha je také přiznivá pro činnost srdečně-cévního systému. Plavání také přispívá k rozvoji dýchacího aparátu, kdy vlivem činnsoti jsou plíce lépe prokrvovány.
Solno - jodová jeskyně
V mateřské škole se každoročně konají pravidlené podzimní ozdravné návštěvy solno-jodové jeskyně. Solno-jodová jeskyně Medispa v Hradci Králové dětem nabízí mimo ozdravných účinků také příjemné prostředí, kde mají možnost relaxace při pohádce a zvuků příjemné relaxační hudby i pozitivního působení světla a tmy. Po pohádce nastávají hrátky se solnými krystaly. Seance probíhá jako skupinová terapie a trvá 45 minut. Tyto návštěvy se pozitivně ovlivňue průběh nejrůznějších dýchacích obtíží, jako jsou:
Dále působí preventivně proti rýmě a chřipce, celkově posiluje imunitu organismu. Pomáhá normalizovat činnost štítné žlázy, ovlivňuje činnost krevního oběhu a tím kladně působí při onemocnění srdečně-cévního aparátu. Zmírňuje také nejrůznější dermatologická onemocnění, urychluje hojení jizev, zlepšuje průběh léčení lupénky a zánětů kůže. Eliminuje alergické reakce na přírodní i chemické podněty. Příznivě působí na dysfunkci nervové soustavy, při neuróze, vyčerpání organismu a při snížené odolnosti proti stresu. "Hodina stávená v solné komoře se rovná třídennímu pobytu u moře."
Florbal
Tato pohybová aktivita je určena děte v posledním ročníku mateřské školy a probíhá v pravidelném režimu jednou týdně pod vedením kvalifikované trenérky Rakdy Brzkové DiS. Tréninky probíhají dle počasí buď v tělocvičně základní školy, nebo na místním multifunkčním hřišti. Florbalu u dětí rozvíjí jejich pohybové nadání - obratnost, fyzickou zdatnost, koordinaci. Dále u dětí rozvíjí smysl pro povinnost a zodpovědnost. Vše je formou zábavné hry a promyšleného programu, který děti baví. Hrají a zároveň rozvíjí své tělo.
Lyžařská školička
V únoru 2023 jsem zařadili mezi nabídku aktivit Lyžařskou školičku, která probíhá celý týden. V 7:30 hodin odjíždíme z mateřské školy do hor a vracíme se na pozdní oběd.
Lyžařská škola obsahuje:
V průběhu lekcí, se učíme pečovat o své vybavení včetně sebeobsluhy, vstávat, obracet, padat a stoupat. Školička je fyzicky náročnější, ale odměnou pro děti je konečný pocit úspěchu, že se naučily základy lyžování a sjet samostatně kopec. Nechybí závěrečný závod a vyhodnocení.
Průběh lyžařské školičky můžete zhlédnout na našem kanále.
Lyžařská školička 2023 (youtube.com)
Hravá angličtina
Výuku zajišťuje Mgr. Nikola Šorfová, probíhá pravidelně 1 x týdně. Účastní se děti ve věkovém rozmezí od 4 do 7 let. Výuka angličtiny vychází z výukových materiálů WoW angličtina (Steve and Maggie). Hravou formou si děti osvojují názvy barev, číslic, názvy zvířat, názvy ovoce a zeleniny, oblečení, základní věty typu „Jak se jmenuješ…“, „Jak se máš?“, „Jmenuji se…“ apod. Hlavním cílem je probudit v dětech kladný vztah k cizímu jazyku.