O školce
Nástěnka
Co se děje
U nás v Duhové kuličce
  Na zahradě
  Ve školce
  Na vycházce
  Tradiční akce
Co nabízíme
Fotogalerie
   Úvod



Navštivte naši galerii


01526136


13.03.2024 14:57
proběhla akualizace
aktualit


 Dnes je čtvrtek 28.března svátek má Soňa zítra Taťána  

A jaká je naše zahrada?

Naše školka se pyšní krásnou rozlehlou zahradou, která nabízí dětem mnoho podnětů a možností pro jejich rozvoj a to v každém ročním období.

Nachází se na ni mnoho stromů a keřů, které nejen že v horkých letních měsících poskytují stín, ale především dětem nabízejí prostor pro hru, stavbu úkrytů a domečků i různé pohybové aktivity jako je například lezení či houpání na větvích vzrostlých keřů šeříku či probíhání a kličkování mezi nimi...

Tyto přírodní prostory mají své kouzlo v podobě mnoha živých tvorů, které se tu ukrývají a dětem tím nabízí příležitost k jejich nacházení, zkoumání a pečování o ně.

 

Bylinková zahrádka s jezírkem

Díky bylinkám si děti zpestřují své smysly, učí se poznávat jednotlivé bylinky podle čichu či chutě. Protože se nám bylinky rozrostly do velkých rozměrů, děti si je mohou volně trhat, porcovat a "vařit" z nich co je napadne. Bylinková vůně se poté line po celé zahradě.

Bylinky využíváme třeba na ochucení vody v horkých letních dnech při pobytu venku, nepohrdneme ani čerstvě natrhanou pažitkou, kterou si sami nasypeme na chleba. Dokonce i paní kuchařky začaly využívat naše bylinky jak do nápojů, tak do jídel. Jejich využití se najde i uvnitř školky třeba na výzdobu a provonění třídy.

Z jezírka nám vzniknul malý biotop, který slouží jako pítko nejenom pro ptáčky, ale také malým drobným živočichům a hmyzu, které děti zde mohou z blízka pozorovat.


 

Záhonky

K běžným činnostem na naší zahradě patří také péče o záhonky jahod, které se nám odměňují slaďoučkými plody a políčko brambor, které na podzim společnými silami vykopeme a poté upečeme v ohni.

Zde se děti učí nejen základy pěstitelství, ale také vážit si práce a vidět její výsledky.

 


Polytechnická dílna

Dětská dílna vznikla díky získané dotaci královéhradeckého kraje pro rozvoj podmínek vzdělávání. Umístili jsme ji na naší rozlehlé zahradě. Do celého sestavení dílny se zapojily děti a vyzkoušely si tak práci řemeslníků. V dílně se nachází pracovní ponk, který je vyhotovený z palet, dále jsme pořídili velké množství skutečného nářadí a náčiní uzpůsobeným dětem, což bylo zásadní pro naplnění naší myšlenky jim ukázat užitečnost práce, zároveň, že práce může být i zábavou a přináší pocit uspokojení.

Snažíme se do vzdělávacího programu začleňovat aktivity, aby si děti osvojily základní a praktické pracovní dovednosti a návyky při práci s různými materiály, nářadím a náčiním.

         Praktické zkušenosti dětí se prolínají napříč našimi výchovně vzdělávacími projekty, kde se zapojují jak vlastním individuálním tvořením a her s materiály dle vlastní fantazie, tak k tvorbě skupinové, kde si děti musí být vzájemně nápomocny, zároveň se musí tolerovat a domluvit se na společném postupu jejich výtvoru. Zabýváme se tvorbou užitečných věcí, například tvorbou věšáku na ztráty a nálezy, výrobou krmelce do lesa kam poté s dětmi nosíme krmení. Děti tímto získávají pozitivní vztah k práci a k ochraně životního prostředí.

 

Pískoviště

Máme zde vybudována dvě pískoviště z nichž jedno je kryto „živou“ stříškou, která na pískoviště vrhá stín a navozuje dětem pocit soukromí. Děti pro hru s pískem mají k dispozici množství pomůcek a hraček přispívajících k jejich hmatovému, manipulačnímu a orientačně prostorovému rozvoji.

 



Hrací prvky

Naše zahrada je doplněna prolézačkami, klouzačkou a houpadly, kde si děti také užívají spoustu legrace zároveň rozvíjejí tělesnou zdatnost a posilují svalstvo.

Děti mohou svůj pobyt na zahradě zpestřit stavbou například silnice či různých ohrádek pro hru z dlažebních kostek podporující prostorovou orientaci, rozvoj tvořivosti a spolupráce.

Bosá stezka

K dominantám naší zahrady patří nově vybudovaná  BOSÁ STEZKA, která má především vliv na prevenci zdravého růstu dětí.

"I ty nejdůmyslněji konstruované značkové boty jsou pro člověka nepřirozené. Tvarované moderní podrážky mají za úkol pohlcovat „nárazy“, vyrovnávat nerovnosti a stavět nohu do určité pozice, tedy dělat to, k čemu je naše noha přirozeně uzpůsobena. Čím více se toho bota snaží udělat za naši nohu, tím menší má noha šanci plnit svou přirozenou funkci, ochabuje a bývá to začátek potíží nejenom s chodidlem, ale i s jinými částmi našeho těla.

Chození bez bot po nerovném terénu je zdravé, uvolňující, nabíjí energií a radostí. Naše bosá chodidla se rázem stanou zdrojem mnoha poznatků. Začneme vnímat teplotu, vlhkost i proměny terénu, zcela samozřejmě se začneme vyhýbat hmyzu či hlemýžďům, stáváme se součástí přírody. Prostřednictvím našich nohou se tak dostaneme opět do přímého kontaktu se zemí, vrátíme se ke kořenům lidské přirozenosti. Stimulací reflexních bodů na chodidlech aktivujeme imunitu, studené nohy se prohřejí. Mimořádně pozitivní vliv má chůze naboso na prevenci vzniku plochých nohou. Při chůzi bez bot se zapojují správně všechny svaly, které ovlivňují správný vývoj klenby.

Stačí jen sundat boty a dělat to, co naši předkové dělali odnepaměti... Jít naboso! "

Zdroj: ://www.zemeraj.cz/stezka-naboso/

 

 

Hádanka pro Vás :-)

Co děti dělají na fotografii vpravo?  ►►►

  • Odpověď: Sledují prořezávání stromů. Děti na tuto situaci spontánně zareagovaly a pozorovaly s nadšením tuto práci. Posuďte podle fotky samy. 

 

 

 

 

Zimní radovánky

V zadní části zahrady je vybudovaný svah, který hojně využíváme především v zimě, kde si užíváme bobování a jízdě na lopatách. Tyto zimní sporty jsou vhodné pro posílení svalstva a to především břišního a zádového… zkuste si sjet kopec na lopatě, kde je nutno mít zvednuté nohy i trup aby vám to pořádně svištělo a zopakujte to nejméně 50x a to nedošla řeč na to, si ten kopec ještě 50x vyšlápnout nahoru…

Mimo zimní sporty nabízí naše zahrada také dostatek prostoru pro hrátky se sněhem od koulování přes různé sněhové stavby až po vyhazování sněhu vyhrnováky, které se stalo velice oblíbeným.